Kişisel Gelişimde Neler Etkilidir?

Kişisel gelişimde neler etkilidir konusunu detayları ile anlattığım makalemde kişisel gelişimde en etkili yöntemler hakkında gerek videolar gerekse yazı olarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Kişisel gelişim birçok kişi tarafından merak edilen konulardan biridir. Bireylerin hayatları boyunca kendilerini geliştirdikleri her alan kişisel gelişim kapsamına girmektedir. Bu alanlar bilim, kültür, psikoloji gibi alanlardır. Bu şekilde kendini gerçekleştiren insanlar kültürlü ve kişisel gelişimini tamamlamaya yönelik hareketler yapan kişilerdir.

Kişisel Gelişimde Neler Etkilidir?

Kişisel gelişim için insanların hayatları boyunca kendilerini geliştirmeleri ve sürekli kendilerine bir şeyler katmaları gerekir. Kişisel gelişim için neler yapmak gerekir? Kişisel gelişimde neler etkilidir?

Kişisel gelişim için en önemli şeylerden biri kitap okuma alışkanlığıdır. Kitap okuyan kişilerin ufku genişler ve hayata farklı pencerelerden bakmayı öğrenir. Her kitapta farklı hayatlar yaşamak ve farklı hikayelere denk gelmek mümkündür.

Kişisel gelişimine katkıda bulunmak isteyen kişilerin iletişim becerilerini geliştirmesi gerekir. Hatalardan ders çıkarmak, ön yargısız olmak ve empati yapmak kişisel gelişim için oldukça önemlidir.

Yeni diller öğrenmek ve bu dilleri konuşmak, yeni eğitimlere katılmak da kişisel gelişim için oldukça etkilidir. Bedensel sağlık da kişisel gelişim için çok önemlidir. Düzenli ve sağlıklı bir hayat bireylerin kişisel gelişimlerini tamamlamasına yardımcı olur.

  1. Araştırmalar yapın,
  2. Yeni diler öğrenmeye çalışın,
  3. Motivasyonunuzu yüksekte tutun,
  4. Online eğitimlere katılmaya çalışın,
  5. Sağlığınıza ve egzersizinize dikkat edin,
  6. İletişim becerilerinizi geliştirmeye çalışın,
  7. Kendinizi geliştirmek için vakitler yaratın,
  8. Günlük olarak kitap okuma alışkanlığı edinin,
  9. Düzenli ve planlı olan bir hayat tarzına geçin,
  10. Hatalarınızdan ve yanlışlarınızdan dersler çıkarmayı öğrenin.

Kişisel Gelişimde En Etkili Yöntemler Nelerdir?

Üretken biri olmak için ihtiyaç olan odaklanmaya, günlük olarak rutinler oluşturmaya ve dış uyarıcılara rağmen verimliliğini artırmaya çalışmak kişisel gelişimde oldukça önemlidir.

Para kazanmak ve de kariyer konularında dönüşüm başlatmak için ihtiyaç olan mantalite, insanın içindeki varlık bilinci, kişisel bir ekonomi, iş hedefleri ve finansal doğru bir bilince dair yetkinlikler kazanılabilir.

İkili ilişkilerde ihtiyaç olan ilk izlenim, yüz yüze bir iletişim, kendini ifade etmekte başarılı olmak, özgüven ve kişinin kendine güvenmesi niteliklerinde kendini geliştirmek bu şekilde sağlayanabilir. Objektif bir düşünce tarzı, duygu kontrolü ve sağlıklı cinsel hayat konularında da maksimum farkındalık seviyelerine ulaşabilir.

Mutlu olmanın kolay yolları da keşfederken pozitif bir düşünce, kendini keşfetmeye çalışmak, mental bir sakinlik, iç pozitif enerjisi, öz bilinç konularında kendini geliştirebilmenin yanında da stresten kurtulmak, öfkenin kontrolü, sağ duyu, iç huzur ve öz disiplin konularında derinlemesine bilgi sahibi olmayı sağlar.

Kişisel Gelişim İçin Günlük Yapılması Gerekenler?

Günlük kitap okumak, bireylerin hem hayal gücünü genişletir hem de empati duygularını güçlendirir. Kitap okuma alışkanlığı, kişinin akademik yahut iş temposunu da düzenlemesini sağlayacak ve hayatta daha planlı ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Kişinin sağlığına ve bedenine dikkat etmesi de çok önemlidir.. Bireylerin mental olarak gelişebilmesi için önce beden sağlıklarının iyi olması gerekir. Kişiler, günlük olarak egzersiz yapmalılardır.

Dengeli beslenmeyi de programı yaparak yaşamlarına uyarlayabilir ve hayat kalitesini arttırabilirler. Bedeni ve genel olarak sağlık durumu iyi olan kişiler, hayata ve koydukları hedeflerine karşı daha motive ve hevesli olmaktadırlar.

Kişilerin merak duydukları her konuda günlük bir zaman ayırarak araştırma yapmaları, kişisel gelişimlerini oldukça iyi yönde etkileyecektir. Gündelik yaşam içerisinde çoğunlukla bireyler, akıllarına takılmış olan konuları uzun süre düşünseler dahi o konu hakkında kapsamlı olan bir araştırma yapmazlar.

Konu hakkında detaylı bir araştırma yapmanın gereksiz bir vakit kaybına sebep olacağını düşünebilirler. Fakat aslında bireylerin ilgilendikleri konu hakkında günlük yarım saat araştırma yapması hem genel kültür gelişimlerine hem de kişisel gelişimlerine de katkı sunmaktadır.

Bir çok başarılı ve tanınmış kişi tarafından da vurgulandığı gibi, güne erken şekilde başlamak, bireylerin yaratıcılığını ve de hayat kalitesini oldukça yükselten bir eylemdir. Vücudun daha da sağlıklı olmasını sağladığı için, gün içinde yapılan bütün faaliyetlerde maksimum verimliliğin alınmasına da yardımcı olur.

Günlük olarak başta olmak üzere haftalık, aylık ve yıllık kapsamlarda da yapılacaklar listesine sahip olmak çok önemlidir. Bu şekilde mümkün olduğunca bozulmayacak bir düzen beraberinde gelir.

Normalde olunandan daha yaratıcı ve verimli olmayı sağlayan bu düzen, kişilerin kendilerine koydukları hedeflere ulaşma çabasını da artırır. Yapılacaklar listesi tutmak için ayrıca satılan özel defterler, sanal ortamlarda geliştirilmiş uygulamalar da bu konuda kişilere yardımcı durumdadırlar.