Kişisel Gelişim Filmleri

İzlenmesi gereken kişisel gelişim filmleri hakkında uzun araştırmalar sonucunda bu sayfayı sizin için oluşturdum. Hayat dersi veren filmler arasında en çok izlenen ve en iyi kişisel gelişim filmleri hakkında ve başarı motivasyon filmleri ile ilgili tüm detaylı bilgileri burada bulacaksınız. En iyi başarı filmleri hakkında merak edilenleri makalemde detaylandırdım.

Kişisel gelişim birçok kişi için önemli şeylerden biridir. Kişisel gelişim küçük yaşlardan itibaren herkesin kendinde dikkat etmesi gereken özelliklerdir. Genelde kişisel gelişim için kitaplar, diziler ve filmler yapılmaktadır. Kişisel gelişim filmlerinde karakterlerin hayatları, yaşam felsefeleri ya da insan ilişkileri konu edinmektedir. Kişisel gelişim filmlerine ulaşmak için internetten araştırma yapmak ve bu filmlerin neler olduklarını bulmak gerekir. Kişisel gelişim filmlerinin iyi olması oldukça önemlidir.

En İyi Kişisel Gelişim Filmleri Hangileridir?

Başarılı olan kişisel gelişim filmleri izleyici üzerinde daha olumlu etkileri olur. En iyi kişisel gelişim filmleri arasında The Founder, Social Network, 3 Idiot, Forrest Gump, Good Will Huntng ve The Shift bulunmaktadır. Kısaca aşağıda liste oluşturduk inceleyebilirsiniz.

 1. Cesur Yürek
 2. The Founder 2016
 3. Sıkıysa Yakala 2002
 4. Whiplash 2014
 5. Büyük Açık 2015
 6. Sosyal Ağ 2010
 7. Rocky 1975
 8. Steve Jobs 2015
 9. 3 Aptal 2009
 10. Can Dostum 1997
 11. Forrest Gump 1994
 12. Ölü Ozanlar Derneği 1989
 13. Genç Çıraklar 2013
 14. Umudunu Kaybetme 2006

Kişisel gelişim filmleri genelde kişilerin hayat öykülerini anlatan filmlerdir. Bu filmlerde karakterlerin hayatları anlatılırken izleyicilere bir takım dersler ve mesajlar verilir. Kişisel gelişim filmlerinin çoğu psikolojik filmler olarak da kabul edilmektedir.

Kişisel gelişim insanların hayatlarında büyük etkiye sahip olduğundan bu alana birçok kişinin merakı vardır. Karakterlerin geleceğine yön veren olaylar ve olaylara yaklaşımlar filmlerde anlatılır. İzleyici kişisel gelişim filmlerinden genelde etkilenir.

Kişisel gelişim insanın doğumuyla başlayan ve sürekli ilerleme gösteren bir süreçtir. Kişisel gelişim kişinin kendini yetersiz hissettiği durumlarda ortaya çıkan bir gelişim sürecidir. Bu süreç başladıktan sonra kişi her alanda kendini yetiştirmek ve her konuda bilgi sahibi olmak istemektedir.

Kendine düşen görev ise bol bol kitap okumak her konuda araştırmalar yapmak, gündemi takip etmek gibi işlevlerdir. Bunların dışında kişi kendini kişisel gelişim filmleri izleyerek de hem gelişim gösterir hem de motivasyon kazanır.

En Çok İzlenen Kişisel Gelişim ve Motivasyon Filmleri Neler?

Kişisel gelişim ve kendini her alanda yetiştirme her insan için oldukça önemli bir işlevdir. İnsanın öğrenme süreci yani, eğitim ve öğretim hayatı boyunca devam eden bir süreçtir.

Öğrendiğimiz her yeni bilgi, kendimizi geliştirip her alanda ve her konuda daha başarılı şeyler yapabilme özelliği yaratmaktadır. Bu sebeple kişi için kişisel gelişim ve motivasyon son derece önemli bir işlevdir.

Bu konuda size en fazla fayda sağlayacak; motive edecek, umut verecek, hayat dersi verecek, başarı öyküleri içeren en çok izlenen kişisel gelişim ve motivasyon filmleri hakkında detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Kişisel gelişim için en fazla ilgi duyulan alanlar gelişim sağlayan filmlerdir. En çok izlenen kişisel gelişim filmleri; öncelikle listeleyecek olursak;

1) Umudunu Kaybetme

2006 yılında yayınlanan film İyi bir baba olan Chris Gardner’in hayat hikayesini anlatmaktadır. İşimde problem yaşayan ve bununla birlikte maddi açıdan da sorunları olan Chris aynı zamanda çok iyi bir eştir. Fakat tüm sıkıntılara dayanamayan eşi adamı terk eder.

Christopher adınd bir oğlu olan baba oğluyla birlikte yaşamaya başlar. Kötü bir hayat yaşayan Chris evinden de kovulur. Baba ve oğlu sokaklarda kalır, tuvaletlerde ve düşkünler evinde çalışıp hayatlarını sürdürmeye çalışırlar. Oğluna duyduğu sevgi babaya mücadeleci bir özellik kazandırmıştır. Sonuç olarak bu büyük sevgi ve var olma savaşı, zamanı geldiğinde en mükemmel kapıları açmaktadır.

2) Genç Çıraklar

Billy ve Nick isimli iki kişinin başından geçen olayları anlatan filmde; bir şirketin pazarlama bölümünde çalışan ve dijital dünyanın gelişimine ayak uyduramayan iki pazarlama elemanını anlatır. Sonuç olarak 2 kişi işinden kovulur. Ve işsizlik sorunuyla baş başa kalırlar. İkili bir plan yaparlar ve medya devi olan Google’ın stajyerlik pozisyonuna başvuruda bulunurlar.

Hem mülakata hem de eğitim programlarına çok yoğun talep olmaktadır. Başvuruda bulunanların içinden sadece çok zeki olanlar kabul edilmektedir. Başvuruda bulunan kişilerle karşı karşıya gelen ikili, bu programa katılan herkesin genç yaşta ve alanından uzman kişiler olduğunu anlarlar.

Ve bu olay sonrasında kendi tecrübelerini ve özelliklerini kanıtlamaya çabalarlar. Sonrasında da çok büyük bir rekabet başlar. Billy ve Nick bu süreçte birbirleri ile de rekabet ederler. Komedi türünde yazılan filmde başrolleri Owen Wilson ve Vince Vaughn oynamaktadır.

3) Ölü Ozanlar Derneği

Devrimci bir görüş açısına sahip olan filmlerden birisidir. 1989 yapımı bir filmdir. Hem anlatımı, hem de başroldeki Robin Williams’ın sergilediği oyunculuk filmin üst düzey performans göstermesini sağlamaktadır. Arkadaşlar arasındaki dayanışmayı çok güzel bir şekilde anlatan sahneler bulunmaktadır.

1950’ yılında Welton Akademisi son derece ciddi aynı zamanda disiplinli bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar tavırları yüzünden okul öğrenciler için çok sıkıcı ve bunaltıcı bir yer haline gelmiştir. Tüm bu süreçte yeni İngilizce öğretmeni John Keating’in okula gelmesi ile çok şey değişmiştir.

4) Forrest Gump

Belki de hayatta izleyebileceğiniz en güzel en doğal ve motive edici filmlerden bir tanesidir. Düşük I.Q. sahibi olan Forrest Gump Jenny ile birlikte olur. Ona aşıktır ve evlenmek istemektedir. Gump; Elvis Presley, Kennedy ve Nixon’ın gibi ünlü olan kişiler ile kaza eseri tanışmaktadır.

50’li yıllardan ve 70’li yılların sonuna kadar olaylar gelişir. Gump tesadüfi bir şekilde Vietnam savaşına ve Amerika’da olan önemli birçok farklı olaya şahitlik eder. Fakat bu süreçte bilgi sahibi olmadan ne kadar önemli sonuçlara sebep olduğundan haberdar olmaz.

5) Can Dostum

1997 yılı yapımı bir filmdir. Will Hunting ortalama iq’nun çok üzerinde bir zekaya sahip, aynı zamanda da MIT’de temizlik görevlisi olarak çalışan bir çocuktur. Temizlik yaptığı sırada, bir sınıfta tahta da yazana ir matematik sorusunu görür ve çözülmesi imkansız olan bu soruyu çok rahat bir şekilde çözer.

Sonrasında; Will, sessiz bir şekilde kaybolur. Kısa bir süre sonra problemi yazan profesör Will’i keşfeder ve bu başarısını diğer sorularda da sürdürdüğünü görür. Genç hapishaneye düşer ve bu beladan kurtulmak için profesörden yardım alır.

6) 3 Aptal

Hindistan’ın en başarılı okulunda mühendislik okuyan Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi okulun yurdunda kalan 3 öğrencidir. Raju ailesini yoksulluktan kurtarmak için çaba sarf eder. Farhan ailesi istedği için bu okuldadır. Rancho ise makinelere çok büyük ilgi duyduğu için bu okulu yani mühendis olmayı tercih etmiştir.

Bu üç öğrenci ve profesörleri Viru arasında geçen olaylar, dostluk kavramını en duygusal hali ile yansıtmaktadır. Ayrıca; eğitim sistemi de sert aynı zamanda da eğlenceli bir şekilde eleştirilmiştir.

7) Steve Jobs

Apple şirketinin kurucusu olan ve aynı zamanda ve 20. yüzyılın en dahi isimlerinden biri olan Steve Jobs’ın yaşam hikayesini anlatan filmdir. Yönetmenliğini Oscar’lı yönetmen Danny Boyle yapmaktadır. Senaryo ise yine Oscar Ödüllü Aaron Sorkin’e aittir.

Filmde Apple’ın kurucusu Steve Jobs’a Michael Fassbender; hayat vermektedir. Steve Jobs’un bilgin ve hırslı yönünü yansıtan film Jobs’ın özel hayatını da anlatıyor. Kızı Lisa ile aralarındaki ilişkiyi gözler önüne seren film Walter Isaacson’ın kitabından uyarlanmıştır.

8) Rocky

Sıradan bir kişi olan Rocky Balboa boş zamanlarını yaşadığı şehrin yerel kulüplerinde boks yaparak geçiren amatör olarak bu işi yapan bir boksördür. Amerika’da yeni yılda boks maçlarının programları yapmaktadır. Fakat, Apollo Creed isimli son derece başarılı ve yenilmez olan boksör sakatlanmıştır.

Bu başarılı boksörün önerisi ile turnuvaya adı daha önce hiç duyulmamış amatör bir boksör alınmaktadır. Bu kişide de Rocky’dir. Rocky artık yılın en önemli turnuvalarında oynayacak olan amatör bir boksördür. Bu zorlu süreçte; hazırlanma aşamasında ve sonrasında ona destek olan kişiler, en büyük yardımcısı antrenörü Mickey ve sevgilisi Adrian’dır.

9) Sosyal Ağ

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de çok fazla ilgi görmüş milyonlarca kişinin sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının öyküsünü anlatmaktadır. Bir Ekim ayı gecesi ve yıl 2003. Mark Zuckerberg, sarhoş olmuştur ve bu kafayla Harvard Üniversitesi’nin sistemine sızmıştır.

Kız arkadaşı tarafından terk edilen ve bunun intikamını almak isteyen Mark kampüsteki tüm kızların tüm bilgilerinin olduğu tüm verileri bir veri tabanında birleştirmek istemektedir. Bu noktada yazdığı uygulamada ekranın iki tarafındaki kızların fotoğraflarında oylama yaparak, hangisinin daha güzel olduğu seçmektedir. Mark bu sayfanın adını da Facemash koymuştur.

Sitenin başarısı hızlı bir şekilde yayılır. Mark’ın kadınlara olan nefreti ise asla geçmez. Harvard Üniversitesi gizlilik kurallarımım ihlal edilmesi sebebiyle bu olaya tepki gösterir. Bu durum da sitenin Facebook’a dönüşmesine sebep olur.

Önce yalnızca Harvard’da kullanılan Facebook, zamanla diğer üniversitelerde de kullanılmaya başlanır ve Ivy League’den Silikon Vadisi’ne kadar tüm dünyada yayılır. Günümüzde sosyal medya denince akla gelen ilk uygulama Facebook’un kuruluşunun arkasındaki gerçekler, gelişiminin hikayesi ve günümüzde dünyaya sunduğu artılar ve eksiler Mark Zuckerberg’in hayat hikayesinden yola çıkılarak ele alınmaktadır.

10) Büyük Açık

Sektör dışından olan dört kişi büyük finansal bankaların, medyanın ve hükümetin görmezden geldiği , ekonominin küresel anlamda çöküşünü gördüğünde akıllarına bir düşünce gelmiştir. Büyük açık filmi bu konuda cesur yatırımları ve modern bankacılığın karanlık tarafını, en hassas noktaya götürecektir.

Michael Lewis’in en çok satan kitabına ve gerçek bir yaşam öyküsüne dayanan, Adam Mckay’in yönetmenliğini yaptığı firmde son derece başarılı oyuncular; Steve Carell, Christian Bale, Ryan Gosling ve Brad Pitt rol almaktadır. Filmin senarist koltuğunda ise Adam McKay ve Charles Randolph oturuyor.

11) Whiplash

Çok küçük yaşlarda bateri çalmaya başlayan Andrew, bu işte tam anlamıyla kendini geliştirip bir usta olmak istemektedir. Üniversite tercihini yapan Andrew, ülkenin en başarılı müzik okulu Shcarffer Konservatuarı’na başlar. 19 yaşında bir genç olmasına rağmen dersler harici tüm gücü ile antrenman yapmaktadır.

Ve sonunda okulun en sert ve zor hocalarından biri olan caz ustası Terence Fletcher’ın dikkatini çeker. Fletcher Andrew’ü okulun en başarılı ve gelecek vaat eden öğrencilerinin seçildiği ve sürekli yeni ve ünlü yarışmalara hazırlanan ‘studio band’e seçer. Başarısı kadar acımasız kişiliği ile de yapmış olan Fletcher, Andrew’un kapasitesinin son seviyeye kadar kullanmadan onu asla başarmış saymamaktadır.

Genç baterist hem mesleki bir testten geçmektedir hem de psikolojik bir sınavdan. Hem senaristliğini hem de yönetmenliğini Damien Chazelle’in yaptığı filmin başrollerinde Miles Teller yer almaktadır. Ve karşı oyuncu olarak J.K. Simmons bulunmaktadır.

12) Sıkıysa Yakala

FBI ajanları daima kendilerine çok fazla güvenmektedirler; fakat bu sefer karşılarındaki, onlar için çok kolay bir kişi olmacaktır.20 yaşlarında olan çocuk yaşta bir adam birçok farklı ülkeyi gezerek, bazı zamanlar pilot, bazı zamanlar doktor, bazen de savcı mesleklerinde kendini göstererek FBI’ı sürekli peşinden koşturmaktadır.

Bu olay bir kedi-fare oyununa dönüşmüştür. Veya da sadece farenin oyunudur. Amerikan sinemasının en başarılı ve önemli ustalarından Steven Spilerberg’in yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerinde Leonardo Di Caprio ve aynı zamanda Tom Hanks bulunmaktadır. Film gerçek bir hayat hikayeden esinlenerek yazılmıştır.

13) The Founder

İki yetişkin kardeşin yeni nesil fast food restoranını yani McDonald’s restoranını hırsı ile inatçı tavrı ile aynı zamanda acımasızlıkta katarak dünyadaki en büyük ve gelişmiş bir restoran işletmeleri haline getiren bir garson olan Ray Kroc’un hikayesidir. Linda Cardellini, Patrick Wilson gibi oyuncuların bulunduğu filmde yönetmen olarak John Lee Hancock bulunmaktadır. Filmin başkarakteri ise ünlü ve başarılı aktör Michael Keaton’dur.

14) Cesur Yürek

Çok büyük acılar ve olaylar yaşadıktan sonra yeniden memleketine yani İskoçya’ya dönen William Wallace’ın tek amacı tamamen sessizliğe çekilerek; çiftçilik yapmak ve sakin bir hayata sahip olmaktır. Çocukluk aşkı ile karşılaştığı andan itibaren dipsiz bir uçuruma itilir ve bunun farkında bile değildir.

İngiliz askerleri, William’ın çocukluk aşkı Murron’a tecavüz etmeye çalışırlar. Bu durumdan William, onu kurtarır; fakat bu olay Murron’un ölümüne sebep olur hatta bir dönemin tamamen değişmesine sebep olur. Mel Gibson’un canlandırdığı ünlü İskoç şehrinin halk kahramanı William Wallace kısa sürede çok büyük başarılar elde etmiştir. Film tüm dünyada izlenme rekorları kırmıştır. son derece motive edici ve duygusal olan film dünya standartlarında bir yerdedir.

Kişisel Gelişim İçin Hangi Filmler İzlenmeli?

Kişisel gelişim için izlenecek olan filmler genel olarak kişileri motive edici aynı zamanda da umut verici filmler olmalıdır. Listelene filmler en fazla ilgi gören aynı zamanda birçok kişiye ilham kaynağı olmuş önemli filmlerdir. Bu filmler çekildikleri tarihlerde çok büyük ilgi görmüş ve birçok insanın hayatına dokunmuş başarılı filmlerdir. Cesur yürek birçok kişi tarafından izlenmiş ve motive edici özelliği ile hala etkisini devam ettiren bir filmdir.

Aynı şekilde, Whiplash filmi de başarının nasıl yakalandığını emek verdikçe ve sabır ettikçe başarının sağlandığı bir filmdir. Bu konuda çoğu kişi filmin etkisinden kurtulamadığını hayat görüşlerini ve yaşam tarzlarını etkilediğini vurgulamaktadırlar. Genel olarak düşündüğümüzde kişisel gelişim için izlenecek en doğru filmler;

 1. Rudy
 2. Jerry Maguire
 3. Forrest Gump
 4. Son Düşünceler
 5. Ford and Ferrari
 6. 3 idıots -3 Aptal
 7. Yes Man -Bay Evet
 8. Ready Player One -Başlat
 9.  Seven Pounds -Yedi Yaşam
 10. The Internship -Genç Çıraklar
 11. A Beautiful Mind -Akıl Oyunları
 12. The Bucket List -Şimdi ya da Asla
 13. Bajrangi Bhaijaan -Sevginin Gücü
 14. Pay it Forward -İyilik Bul, İyilik Yap
 15. Dead Poets Society -Ölü Ozanlar Derneği
 16. The Imitation Game – ENIGMA -Yapay Oyun
 17. The Shawshank Redemption -Esaretin Bedeli
 18. The Pursuit of Happyness- Umudunu Kaybetme

Şeklinde sıralanmaktadır. Bu filmler herkes tarafından bilinen, çekildikleri dönemlere izlerini bırakmış, hala birçok insan tarafında izlenen önemli ve ders verici filmlerdir. Kişisel gelişim için en uygun ve faydalı film tercihleri bu şekilde sıralanmaktadır.