Network Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Türkiye’de network marketing artık milyon dolarlık sektör haline geldi. Artık insanlar network marketing nedir sorularını sormaya başladığı anda sizin zevk ile okuyacağınız bu yazıyı hazırladım. Makalemde network marketing nasıl yapılır konusunu tüm detayları A’dan Z’ye anlatıp ekstra videolar ile sizi bilgilendirdim. Şimdi o zaman makaleme geçelim.

Ülkemizde Network Marketing sektörüne gönül vermiş her kesimden insan bulunmaktadır. Ev hanımlarından-maaşlı çalışanlara, esnaflardan-iş adamlarına kadar bir çok girişimci hayatlarının eksik olan yönlerini çok katlı pazarlama ile kapatmaktadır.

Network Marketing Nedir?

Çok kısa ve yalın bir, anlatım ile network marketing nedir konusunu şimdi özetleyelim. İnsanların sadece sözlü tavsiyeleri ile gelir elde etme yoludur. Burada ticaretin başlaması sadece sözlü tavsiyelerin başlaması ile meydana gelir. Klasik ticaret ve network marketing arasındaki farkları biraz daha detaylandıralım.

Normal ticarette; bir ürün fabrikada üretilir, bölge bayine gönderilir sonra ilçe bayine gider en son aşamada ise perakende satış kanalları vasıtası ile o ürünü müşteri satın alır. Burada fabrika ve müşteri arasında kalan tüm tedarik zincirleri kendi karlarını koyar. O ürün üç (3) TL’ye üretiliyorsa, müşteri o ürünü on (10) TL’ye satın alır.

Fakat network marketingde işleyiş şu şekildedir; bir ürünü şirket üretir, sizin aracılığınız ile ürünü müşteri çalıştığınız şirketten satın alır. Burada ticaret üç (3) bölümden oluşur. Sadece şirket – siz – müşteriniz vardır.

Klasik ticaretteki gibi aralarda tedarik zinciri olmadığı için; ürün üç (3) TL’ye üretilir, sizin aracılığınız ile on (10) TL’ye müşteri satın alır. Arada kalan tüm kar marjını şirket kendisini tavsiye eden ve ona tavsiye etme konusunda yardımcı olan kişi yada kişilere dağıtarak, bireysel kazançların doğmasını sağlar.

Network Marketing Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Burada kazancınız sizin performansınıza bağlıdır. Daha çok kazanmanız ise oluşturduğunuz, ekibinizin performansına bağlıdır. Tavsiye ticareti sektörünün bir çok avantajı vardır. Bunların başlıca olanları şunlardır;

 1. İş yükü gerektirmez,
 2. Vergilendirme kolaylığı,
 3. Kazancınız size bağlıdır,
 4. Zamandan tasarruf edersiniz,
 5. Riskiniz yoktur,
 6. Zaman ve mekan özgürlüğünüz oluşur,
 7. Ürün stoklama ve kargolama sorununuz olmaz,

İş yükü Gerektirmez: Burada ticaret sadece sözlü tavsiyeler ile başlar.

Vergilendirme: Şirket değilseniz, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranıza %20 stopaj vergisini şirket öder, net kazancınızı sizin belirlediğiniz banka hesabına gönderir ya da, şirketseniz şirkete “prim komisyon” faturası kesersiniz. Şirketten hak ediş + %18 kdv li olarak paranızı alır oluşan vergileri siz devlete ödersiniz.

Ne Kadar Kazanırsınız: Network sektöründe kazancınızın üst limiti yoktur. Tamamen sizin efor ve organizasyonunuzda ki kişilerin eforuna bağlıdır. Burada ne kadar kazanacağınız tamamen sizin elinizdedir.

Zamandan Tasarruf Vardır: Büyük oranda zamandan kazancınız vardır. En önemlisi sizden bağımsız büyüyen bir işiniz ve kazancınız olur.

Riskiniz Yok Denecek Kadar Azdır: Her ticarette olduğu gibi burada da ticarete başlamak için çok küçük bir meblağ ile başlamanız gerekir. Mesela bir aylık çay, kahve parasına bu ticarete adım atabilirsiniz. Ayrıca bu meblağ karşılığında ürününüzü teslim alıp, uluslar arası bir ticaret kurmaya başlayabilirsiniz.

Zaman ve mekan kavramını ortadan kaldırabilirsiniz: Sizden bağımsız ekipler oluşturup, onlarla beraber daha az zamanda daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Ürün Stoklama ve Kargolama Gerektirmez: Siz sadece aracısınızdır. Her şey ile firma ilgilenir. Stok, kargo, fatura, iade süreci, resmi tüm işlemler vs bunların hepsini şirket gerçekleştirir. Siz sadece tavsiye edersiniz.

Network Marketing Sektörünün Tarihçesi Nedir?

İlk kez Amerika’da Carl Rehnborg 1934 yılında kurduğu bir şirketle başladığı bilinmektedir. Fabrikada üretilen ürünlerin direkt olarak satışını gerçekleştirilen üyeler veya satış danışmanları ile ürünler müşterilere iletilerek ticaret gerçekleşiyordu. Böylelikle network marketing yani tavsiye pazarlaması ile çalışma metodu bulunmuş oldu.

Network Marketing Nasıl Yapılır?

Diyelim bir iş yeri açtınız. Mesela bir market. Bir günde iş yerinize 100 kişi geldiğini varsayalım. Hepsi aynı oranda alışveriş yapmaz, yada tüm müşterilerin sizden alışveriş yapma zorunluluğu yoktur değil mi?

Network marketing nasıl yapılır sorusunun net cevabı, bu ticaretteki ince çizgiyi anlamaktan geçer. Yani elinizdeki ürünü çevreniz yada sosyal medyadaki çevrenizde bulunan bir çok kişiye göstermekten geçer. Yani eğer siz ürününüzü 10 kişiye gösterirseniz, satış potansiyeliniz 2’dir. Fakat siz elinizde ki ürünü 100 kişiye gösterirseniz, satış potansiyeliniz 20’dir. Siz ürününüzü 1000 kişiye gösterirseniz, satış potansiyeliniz 200’dür,

Network nasıl yapılır sorusunun cevabı aslında tam olarak budur. Elindeki ürünü yada iş fırsatını olabildiğince çok kişiye göstererek satış olasılıklarını artırmaktır.

Network Marketing Kazanç Planları Nelerdir?

Sizin tavsiyeleriniz sonucunda müşterileriniz, müşterilerinizin de sizin gibi tavsiye etmeleri sonucunda bir organizasyonunuz kurulur. Burada şirketiniz gelir dağılımı yaparken farklı kazanç dağıtma yollarını kullanırlar. Bunlar şu şekildedir;

 1. Binary sistem
 2. Matrix sistem
 3. Breakawat sistem
 4. Unilevel sistem

olarak temelde 4 farklı gelir dağılım yolunu izler. Bazı firmalar bunlardan birisini tercih ederken, bazıları ise aynı anda bir kaç gelir dağılımı ile onu temsil eden kişilere gelir dağılımı yaparlar.

1) Network Marketing Binary Sistem

Günümüzde en fazla tercih edilen sistem olarak karşımızdaki yerini alır. Binary sistemde, kazanç planı iki koldan ilerler. Sistemde yer alan kişi, kendisine ait iki koldan gelişme göstermek kaydıyla sisteme ikişer kişi dahil eder. Ve dahil ettiği bu kişilerin kazançları üzerinden kendisi komisyon alır.

Bu sistem daha yeni keşfedilmiş bir kazanç sistemi olarak karşımızda yer almaktadır. Bununla beraber yine bu sistemde, dahil olan her yeni sistem, bu sistemin en üst tabakasında yer alan ilk kişiyi etkileyerek karşılıklı kazan politikası hayata geçirilmiş olur.

2) Network Marketing Matrix Sistem

Network marketing sisteminde gelir ortaklığı sürecinde belirli limitlerin oluşturulduğu bir sistemdir. Bu sistem, kazanılacak maksimum ve minimum gelirleri, alınacak komisyonları önceden sistem tarafından belirlediği için kişilerin ne kadar kazanabileceklerini önceden öngörmeye yarar. Genellikle 2×12, 3×9 ve 5×8 olarak bilinen başlıca Network marketing matrix sistemi tercih edilir.

3) Network Marketing Breakaway Sistem

Kariyer basamaklarına dayanan bir diğer kazanma planı olarak network marketing breakaway sistemi geliştirilmiştir. Bu sistemde gelir ortaklığında kişilerin kayıt sayısında herhangi bir sınırlama yoktur. Bunun yanı sıra söz konusu sistemin bir diğer özelliği olarak kariyer basamakları bakımından daha önce gelen kişi, kademe atlamadan sonraki kişi de kademe atlayamamaktadır.

4) Network Marketing Unilevel Sistem

Kazanç sistemlerinin en çok kullanılanı olarak bilinir. Çünkü söz konusu sistemde karşılıklı olarak kazanç stratejisinde eklenebilecek yeni üyeler sınırsız olarak karşımıza çıkar. Bununla birlikte kademe atlamada da breakaway sisteminde olduğu gibi herhangi bir sınırlama veya öncelik tanınma unsuru bulunmamaktadır.

Network Marketing Davet Nasıl Yapılır?

Bu konuda çeşitli teknikler uygulayabilirsiniz. Merak uyandırıcı metotlardan bazıları şunlardır. Network marketing ticaretinde başarılı olmanın yollarından biri de muhtemel iş ortaklarımızı işimize doğru bir şekilde davet etmektir.

Bu nedenle belirlenen kişilere kısaca konudan bahsedilmeli ve varsa firma ve sistem hakkında bilgi dolu bir anlatım yapılmalı veya hazırlanmış video gibi içerikleri izlemesi sağlanmalıdır. Bu süreçten sonra alınacak tepkilere göre davet gerçekleştirilmelidir.

Network marketing davet nasıl yapılır sorunuzun cevabını kısaca anlatmaya çalıştım. Sizin bu daveti yaptığınızda bir nevi ustalık yapmanız gerekmektedir. Yüzyılın ticareti ile işinize davet ettiğiniz misafirler mutlaka konuya ilgiyle bakmalı ve merakla toplantıda bulunmalılar. Kişiyi işinize davet ederken işinizi anlatmak yerine merak uyandırmalısınız.

Network Marketing Davet Etme Teknikleri Nelerdir?

Eğer çok tanınan bir firmanın Network işi yapılmıyorsa insanların çoğu ne iş yapıldığını ve sistemin nasıl işlediğini bilmeyecektir. Bu nedenle network marketing davet etme teknikleri kullanılarak kişilerin sisteme dahil olması amaçlanmalıdır.

Network marketing işinde sistemi tanıtmak ve davet etmek için farklı yöntemler kullanılabilir. Burada önemli olan nokta network marketing sunum nasıl yapılır sorusunun cevabını bilmek ve doğru şekilde uygulamaktır. İzleyicilere uzun ve sıkıcı bilgiler vermesi kişinin başka şeylerle ilgilenmesine veya önemli kısımları kaçırmasına sebep olabilir.

Bu nedenle doğru planlanmış ve ilgiyi canlı tutacak bir sunum yapılmalıdır. Bu sunum sonrası multi level marketing işinize katılmak isteyen kişiler belirlenmeli ve ekip kurma çalışmaları yapılmalıdır. Konuyu özetlersek, network marketing sistemine girmek için bir deneyim gerekmez ve kazançlar kişinin kendi emeği ile doğru orantılı olarak artar.

En önemli noktalardan biri de çalışma saatlerine ve temposuna kişinin özgür olarak karar vermesidir. Çünkü pazar yelpazesi geniştir ve iş yeri, dükkan, ev, restoran, kafe veya okul gibi aklınıza gelebilecek her yerde network marketing yapabilirsiniz.