Hipnotik Dil Kalıpları

Hipnotik dil kalıpları hakkında detayları bilgileri ve videoları burada sizin için hazırladım. Ayrıca makalemde hipnotik dil kalıpları örnekleri hakkında videolar bulabilirsiniz. Hipnotik dil kalıpları eğitimi almak isteyen kişilere de bilgiler aktararak, hipnotik dil kalıpları kitap pdf formatında nereden bulabileceğinizi söylüyorum.

Hipnotik dil kalıpları kullandığımız dilde bazı genellemelerden silme ve çarpıtmalardan yararlanarak dili ustalıkla ve belli etmeden kullanma sanatıdır. Karşınızda bulunan insanın ruh halini, duygu ve davranışlarını doğru bir yöne çekmemizi sağlamaktadır.

Böylelikle karşımızdaki insanı ikna ederek başarılı bir iletişim kurmamıza yardımcı olmaktadır. Hipnotik dil kalıpları bilinçaltı ile zihnin karışmasına neden olarak dikkatin dağılmasına neden olmaktadır. Böylece bilinçaltındaki kaynaklara ulaşımı sağlamaktadır.

Ustalıkla kullanılan cümleler sayesinde karşıdaki kişi beyninin sorgulama yapmadan onay vereceği varsayımlar oluşturulmaktadır. Böylece karşınızdaki kişiye istediğiniz işi yaptırabilecek önergeler sunulmuş olmaktadır. Bir insanı bulunduğu ruh halinden çıkartarak farklı ruh hallerine sokabilmek ustalık gerektirmektedir. Bu teknikte gelişerek bunu sağlamak mümkün olabilmektedir. Bu teknik sayesinde karşınızdaki kişinin sizin istediğiniz gibi düşünmesini ve davranmasını sağlamak mümkündür.

Hipnoz Dil Kalıpları Nelerdir?

Hipnoz dil kalıpları insanların kafasını karıştırarak kolay bir şekilde transa girmesini sağlamak için kullanılan dil kalıplarıdır. Bilinç kişinin hipnoz olmasını engellemektedir. Bu dil kalıpları sayesinde bilinç devre dışı bırakılmaktadır. Böylece bilinçaltına ulaşılarak hipnoz gerçekleştirilmektedir. Temel olarak Hipnoz dil kalıpları şunlardır:

 1. Sebep Sonuç İlişkisi: Bir olayın gerçekleşmesinin başka bir olaya bağlı olduğunun anlatılması tekniğidir.
 2. Ön varsayımlar kullanmak: Karşınızdakine söylediğiniz şeyin gerçekleştiğini varsaymaktır.
 3. Zihin okuma tekniği: Kişinin hareketlerinden düşündüğü şeyi bildiğinizi iddia etmektir.
 4. Eksik karşılaştırma: Bir şeyi başka bir şeyle karşılaştırıyormuş gibi yapma tekniğidir.
 5. Kişinin gözlenebilen davranışlarını anlatma: karşıdaki kişiye yaptığı davranışları anlatma tekniğidir.

Hipnotik Dil Kalıpları Ve Çeşitleri Hangileridir?

Hipnotik dil kalıpları kişinin analitik zihnini büyük bir hızla geçerek bilinçaltına komutlar göndermemizi sağlamaktadır. Hipnotik dil kalıpları çeşitleri aşağıdaki gibi sizin için listeledik detaylrı şu şekildedir:

 1. Zihin Okuma: Kişinin verdiği tepkilerden ne hissettiğini ya da düşündüğünü anlamayı ifade etmektedir.
 2. Kaynağı belirsiz yargı ifadeleri: Kimin tarafından söylendiği bilinmeyen ifade türüdür.
 3. Sebep Sonuç: Olayın sebebini ve neden olduğu sonucu söyleme şeklindedir.
 4. Karmaşık Eşitlik: Farklı iki şeyin anlam olarak bir ifade edilmesi tekniğidir.
 5. Cifte Bağ: Kişiye iki seçenek sunarak ilerleme yöntemidir.
 6. Yararlanma: İletişim sırasında gerçekleşen her şeyi hedef doğrultusunda kullanma tekniğidir.
 7. Zamanlama Noktalama: Cümleleri ortak bir sözcük ile bağlama tekniğidir.
 8. Alıntılar: Neyi kapsadığı belirsiz alıntı cümleler ile ilerleme tekniğidir.

Hipnotik Dil Kalıpları Nelerdir?

Hipnotik dil kalıpları nelerdir başlığında kişinin zihnini geçerek bilinçaltına komutlar göndermemizi sağlamaktadır. Bu komutlar zihnin filtresine takılmadığından direk olarak bilinçaltına ulaşmaktadır. Hipnotik dil kalıpları sayesinde bilinçte bulunan inanç, düşünce, ahlaki değer gibi kavramlar aşılarak bilinçaltına ulaşılır. Bu kalıplara örnek olarak :

 1. ‘Seni rahatsız eden şeyleri biliyorum’ tahmin ediyorum yerine biliyorum sözcüğü kullanılmalıdır.
 2. ‘Kendi içine dönmek iyidir’ kişisel fikir bir kural gibi yansıtılmalıdır.
 3. ‘ Gözlerini kaparsan rahatlarsın’ sebep sonuç ilişkisi yaratılmalıdır.
 4. ‘Sürekli dikkatli olmalısın’ gerçekliğin kesin olduğundan bahsedilmelidir.
 5. ‘Birçok yeni bilgi öğrenebilirsin’ yalanlaması gerekmeyecek ifadeler sunulmalıdır. Şeklinde örnekler verilebilmektedir.

Hipnotik Dil Kalıpları Eğitimi Nasıl Alınır?

Hipnotik dil kalıpları eğitimi ile karşınızdaki kişiye gizli komutlar gönderebilirsiniz. Böylece onu istediğiniz şekilde yönlendirmeniz ve dediğinizi yaptırmanız mümkün kılınmaktadır.  Hipnotik dil kalıpları eğitimi alabilmek için sayısız kitaptan faydalanmak mümkündür. Bu dil kalıpları ile ilgili on-line eğitim veren siteler mevcuttur. Ayrıca eğitim ve seminer şeklinde verilmektedir.

Hipnotik dil eğitimi alabilmek için kişisel gelişim uzmanlarından yardım alabilirsiniz. PDF şeklinde internet üzerinden indirdiğiniz kalıpları tekrar ederek öğrenmenizi hızlandırmanız mümkündür. Eğitiminizi, tercih ederseniz bazı kurumların açmış olduğu süreli kurslardan sağlayabilmeniz mümkündür.

Hipnotik Dil Kalıpları Kitapları Nelerdir?

Hipnotik dil kalıplarını öğrenerek kişisel gelişimize fayda sağlayabileceğiniz birçok kitap bulunmaktadır. Hipnotik dil kalıpları kitapları Dr Milton ile başlamakta ve çağımıza kadar gelişerek gelmektedir. Milton Erickson hipnotik dil kalıpları oldukça yaygın ve etkili kullanılan yöntemler arasında yerini almaktadır.

 1. Bilinç-Bilinçaltı İlişkisi ve Dil’in Rolü
 2. Milton Ericson ve Hipnotik Dil Kalıplarının Doğuşu
 3. Hipnotik Dil Kalıplarının İletişimde 20 Temel İlkesi
 4. Hipnotik Dil Kalıplarının Temel Felsefesi ve Kafa Yapısı
 5. Kelimelerle Değil Kavram ve Duygularla Düşünürüz
 6. Öğrenme Döngüsü ve Öğrenme Dirençlerini Kırmak
 7. Ruh-Beden-Zihin Üçgeni ve Dengelenmesi
 8. ZEBU Kartları (Hipnotik Dil Kalıpları) ve 54 Dil Kalıbı
 9. Genel iletişim Kalıplarını Hipnotik Dil Kalıplarına Çevirmek
 10. Hipnotik Dil Kalıplarının en yaygın kullanıldığı cümle kalıpları
 11. Hipnotik Dil Kalıpları Temel Uygulama Pratikleri 

Bu kitapları internet üzerinden edinebilir ya da herhangi bir kitapçıdan satın alabilirsiniz. En çok okunan ve en çok tercih edilen yazar ve kitap isimlerine arama motorları ile ulaşmanız mümkündür. Hipnotik dil kalıplarını öğreten birçok kitap bulunmaktadır. Hatta bu kalıpları öğreten kartlar da mevcuttur.

Hipnotik dil kalıplarını kullanarak kişilerin bilinçaltına ulaşmak onların duygu ve düşüncelerini değiştirmek mümkündür. Ancak bunu yaparken bu konu hakkında iyi bir şekilde bilgilenmiş olmanız gerekmektedir. Hipnotik dil kalıpları kitapları edinerek bu gelişimi sağlamanız mümkündür. Kitaplar sayesinde kişisel gelişiminize katkı sağlayarak öfke, stres, gerilim gibi sorunların üstesinden gelmek mümkündür.