En İyi Kişisel Gelişim Yazarları

En iyi kişisel gelişim yazarları araştırmanıza detaylı rehberlik edecek, en iyi yazarlar hakkında bilgileri bu makalede bulacaksınız. Makale içeriğinde uzun araştırmalar sonucunda en iyi türk kişisel gelişim yazarlar ve en iyi yabancı kişisel gelişim yazarlarının tam listesini bulabilirsiniz.

Kişisel gelişim kişilerin doğdukları andan itibaren kendilerini geliştirmeleridir. Kendini yeterli görmemek ve sürekli geliştirmek isteyen kişiler kişisel gelişimlerine dikkat eden kişilerdir. Kişisel gelişimi geliştirirken kişiler farkında olmadıkları yeteneklerini gün yüzüne çıkarırlar. Kişilerin bilinçli olarak bilgi ve birikimlerini geliştirmeleri kişisel gelişim anlamına gelir.

Kişisel Gelişim İçin Hangi Kitaplar Okunmalı?

Kişisel gelişimi geliştirmek için izlenecek birçok yol bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi iletişim becerilerini geliştirmek ve kitap okuma alışkanlığı kazanmaktadır. Kitap okuma alışkanlığı kişisel gelişimin geliştirilmesi için en önemli alışkanlıklardan biridir. Peki, kişisel gelişimin için nasıl kitaplar okumak gerekir? Hangi yazarlar kişisel gelişim kitaplar yazar?

Kişisel gelişim geliştirmek için birçok kişi kitap okuma alışkanlığı edinmeye çalıştığı bilinmektedir. Kitap okumak birçok hayata tanıklık etmek ve bakış açısı geliştirmek anlamına gelir. Kişisel gelişim alanında kitaplar yazan birçok yazar bulunmaktadır ve birçok kişi bu yazarları merak etmektedir.

En İyi Yabancı Kişisel Gelişim Yazarları Kimlerdir?

Yabancı en iyi kişisel gelişim yazarları arasında Robin Sharma, Daniel Goleman, Osho, Stephen Covey gibi ünlü yazarlar yer almaktadır. Bu yazarların kişisel gelişim kitaplarını okumak bireylere oldukça faydalı olmaktadır. Kişisel gelişim kitaplarında yaşam öyküleri anlatılmaktadır. Ünlü kişisel gelişim yazarları aşağıda sizin için listelenmiştir;

 1. Osho
 2. David Burns
 3. Jules Evans
 4. Jules Payot
 5. Joe Navarro
 6. Keit Ferrazzı
 7. Peter Holins
 8. Tonny Buzan
 9. Simon Sinek
 10. Mark Manson
 11. Hector Garcıa
 12. Napoleon Hill
 13. Dale Carnagıe
 14. Mark Manson
 15. Robert Greene
 16. Robın Sharma
 17. Wilhelm Reich
 18. Victor E. Frankl
 19. Peter M. Senge
 20. Laurent Gonuelle
 21. Dr. Bruce D.Perry
 22. Francess Miralles
 23. Marcus Aurelius
 24. Charless Duhigg
 25. Danıel Golemen
 26. Baltasar Giracian
 27. Dr. M. Scott Peck
 28. David J.Schwartz
 29. Richard Wiseman
 30. Stephan R. Covey
 31. Nancy C. Andreasen

1) Duygusal Zeka, Daniel Goleman

Dr. Daniel Goleman, psikoloji alanında çığır açmış bir kişidir. Duygusal zeka kitabında, duygusal zekanın IQ’dan daha önemli olduğunu örneklerle de kanıtlıyor. Duygusal zekayı, özbilinç, azim, dürtülerini frenleme olarak tanımlıyor. Duygusal zekayı başkalarının duygularını paylaşabilme gibi özellikleri içeren de bir zeka olarak görüyor.

2) Beden Dili, Joe Navarro

Emekli FBI ajanı olan Joe Navarro, yazdığı kişisel gelişim kitabında 25 yıllık kariyeri boyunca elde etmiş olduğu deneyimlerden de yola çıkarak vücudun dilinin şifrelerini açığa çıkarmıştır. Kitabın dili yalındır. Joe Navarro genel olarak, insan vücudunu bölümlere ayırarak gayet rahat bütünü görmeyi sağlayacak şekilde kitaplar yazmıştır. Kitap beden diliyle alakalı olarak bilinenlerin yanında da ilk kez duyulan farklı bilgiler de içeriyor.

3) Aklını En İyi Şekilde Kullan – Tony Buzan

İyi bir psikolog, iyi bir eğitimci eğitimci ve şair de olan Tony Buzan’ın yazdıklarına göre “Beyniniz uyuyan bir dev gibidir.” Tony Buzan, beynin sağ ve sol yanlarının yanı sıra beynin alt ve üst kısımlarına da, hızlı okuma ve not tutma tekniklerinden ve de özel hafıza sistemlerine kadar örnekler ile beraber oldukça kapsamlı olan bilgilere yer verir.

Normalde beynimizin kapasitesinin çok küçük bir kısmını kullandığımız, artık oldukça yaygın bir bilgidir. Bu kitap, beynin geri kalanının kullanılmayan kısmının muazzam bir güçte olduğunu söylüyor. Bu kısmı geliştirmek için de bir rehber niteliği taşıyor.

En İyi Türk Kişisel Gelişim Yazarları Kimlerdir?

Evrenden Torpilim Var, Aykut Oğut: Aykut Oğut, başarılı bir yazar olarak kitabında kendi yaşadıklarından da yola çıkarak gerçekten istendiği takdirde başarılamayacak hiçbir şeyin olmadığının altını çizmiştir.

Kendisinin daha önce 150 kg olduğunu ve hiç dili olmadan Amerika’ya gittiğini, daha sonra orada 70 kg’a düştüğünü ve Amerika’da seslendirme işlerini yapacak kadar İngilizce’sini geliştirdiğini anlatmıştır. Bu kitap oldukça öğretici bir kitap niteliğinde. Aşağıdaki listede en iyi Türk kişisel gelişim yazarları hakkında detaylı liste yaptık. Emeği geçen bu kişiler;

 1. Uğur Batı
 2. Aykut Oğut
 3. İlber Ortaylı
 4. Esra Ezmeci
 5. Adil Yıldırım
 6. Nuvit Osmay
 7. Ahmet Yıldız
 8. Bircan Yıldırım
 9. Beyhan Budak
 10. Çetin Çetintaş
 11. Hakan Mengüç
 12. Üstün Dökmen
 13. M. Barış Muslu
 14. Mümin Sekman
 15. Özgür Bacaksız
 16. Erdal Demirkıran
 17. Doğan Cüceloğlu
 18. Ahmet Şerif İzgören
 19. Bülent Gardiyanoğlu
 20. Serkan Karaismailoğlu

Üstün Başarı kitabi ile de Acar Baltaş oldukça başarılı olmuştur ve öğrenmeyi de aşarak başarılı olmanın yollarını anlatmıştır.. Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır kitabının yazarı Ahmet Şerif İzgören de en iyi yerli gelişim yazarlarından biridir. Doğan Cüceloğlu da yazmış olduğu kişisel gelişim alanındaki kitapları ile başarılı bir gelişim yazarı olmuştur.