Makalemde size Robert Kiyosaki kimdir, hayatı nasıl geçmiştir gibi konuları detaylı anlatıyorum. Ayrıca makalemde beş (5) temel başlık ve üç (3) video ile Robert Kiyosaki kitapları ve Robert Kiyosaki sözleri hakkında tüm bilgileri bulacaksınız.

Robert Kiyosaki Kimdir?

Robert Toru Kiyosaki 8 Nisan 1947 yılında Hilo, Hawaii’de doğdu. Vietnam savaşı sırasında, helikopter savaş gemisi pilotu olarak görev aldığı bilinmekte. Burada hava madalyası ile ödüllendirildi. Hilo’da Hawaii Üniversitesinde MBA programına kaydoldu.

Sonrasında 1974 yılında deniz piyadelerinden taburcu oldu. Bunların yanında Robert Kiyosaki kimdir sorusuna sadece bunlarla yanıt verilebilir. Yatırımcı, girişimci, yazar, motivasyonel konuşmacı, finansal okuryazarlık eylemci. Finansal yorumcu ve aynı zamanda radyo kişiliğidir.

1978 yılına kadar Xeroc’ta satış ortağı olarak çalıştı. Bu süreçte 1974 yılında hayatını değiştirdiğini belirten Erhard EST seminerlerine katıldı. Birçok kitabı ve yazdığı bir dizi bulunmaktadır.

Robert Kiyosaki çalıştığı her alanda oldukça başarı sağlamıştır. Birçok kişi için yarar sağlayacak işlerde bulunmuştur. İnsanlara kişisel gelişim adına yazdıkları ile yol göstermiştir. Okurları yazar için birçok iyi yorumda bulunmakta. Faydalı ve özgün çalışmaları olduğu belirtilmektedir.

Robert Kiyosaki Kitapları Nelerdir?

 1. Zengin Baba Yoksul Baba,
 2. Zengin Olmanızı İstiyoruz,
 3. Zengin Çocuk Akıllı Çocuk,
 4. İş Okulu.
 5. Zengin Baba Finansal IQ’nuzu Arttırıyor.
 6. Zengin Babanın Zenginlik Komplosu,
 7. Gençler İçin Zengin Baba Yoksul Baba.
 8. Nakit Akışı – Ölçüm Çeyreği,
 9. Zengin Babanın Yatırımcılık Kılavuzu,
 10. Genç Emekli Zengin Emekli.
 11. Zengin Babanın Kehaneti.

Robert Kiyosaki bu eserleri ile birçok okura ulaşmıştır. Oldukça geniş bir okuyucu kitlesi bulunmaktadır. Sevilen ve saygı duyulan Robert Kiyosaki kitapları ile gerçekten kişileri etkilemeyi başarmakta. En son yazdığı eser olan Zengin Baba Yoksul Baba, Alfa Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Robert Kiyosaki Motivasyon Sözleri Nedir?

 1. Engin ve fakir arasındaki tek fark zamanı nasıl kullandıkları ile alakalıdır.
 2. İstediğiniz güvenli hayatı size sağlayacak tek kişi sizsiniz.
 3. Sorun olarak gördüğünüz her durumun içinde, çok iyi bir fırsat bulunur.
 4. Geleceğiniz yarın yapacaklarınız ile değil, bugün yaptıklarınız ile oluşur.
 5. Başarının büyüklüğü; isteğin gücüyle, hayalin büyüklüğüyle ve yol boyunca hayal kırıklığının nasıl aşıldığı ile ölçülür.
 6. Değişmeyi istemek yetmez. O değişimi gerçekleştirecek cesaret, enerji ve kararlılık gerekir.
 7. Aklınızı mazeret üretmek için kullanmak yerine, sizi zengin edecek bir kaldıraç olarak kullanın.
 8. Gerçek hayatta akıllı insanlar hata yapanlar ve hatalarından öğrenen kişilerdir. Okul hayatında ise, akıllı insanlar hata yapmayanlardır.
 9. Gelirinizi büyütmek, bütçenizi kısmaktan daha önemlidir. Daha da önemli olan, ruhunuzu besleyerek rüyalarınızı kırpmaktır.
 10. Hayatta en çok başarı gösteren insanlar, soru soranlar. Onlar her zaman öğrenirler. Durmadan büyürler ve gelişirler. Her zaman girişken ve ataktır.
 11. Paraya bağımlı olmayın. Para için değil, öğrenmek için çalışın. Bilgi için çalışın
 12. Okuldaki sorun, size önce cevapları sonrada sınavı vermeleridir. Hayat böyle değildir.
 13. Farklı olma korkusu, bir çok insanın yeni yollar arayarak, problem çözmelerini engeller.
 14. Bütün kelimeler içerisinde hayatınızı tahrip eden kelime “yarın” kelimesidir.

Robert Kiyosaki’nin Başarılı Olmak İçin Tavsiyeleri Neler?

Robert Kiyosaki deneyiminin kişileri zeki kıldığı yönünde düşünmekte. Herkesin deneyimleyerek, bu şekilde öğrenerek gitmelerini öneriyor. Bunun yanında Robert ne kadar çok verilirse kazanç o kadar fazla olur görüşünde.

Bunu çevreye yardım ederek hem manevi hem finansal anlamda bir güç olarak görmekte. Ayrıca kişilerin düşünce yapılarını değiştirmesi gerektiğini önermektedir. Bunu stres olunması gereken yerlerde hırslanarak başarıya ilerlemek olarak açıklıyor. Diğer yandan gelir kaynaklarının arttırılması gerektiğini ve bu yönde odaklanılması gerektiğini söylemekte.

Robert Kiyosaki’ye Göre Girişimcide Olmaması Gereken Özellikler

Robert Kiyosaki‘ye göre girişimcilerde olmaması gereken 5 özellik bulunmakta. Bu 5 özelliğe sahip kişiler girişimci olmayı tercih etmemeli görüşünde. İlk olarak gelebilecek kötü eleştirilere karşı dayanaklı olmayan kişiler. Dünyadan kopuk ve sosyallikten uzak kişiler. Sürekli onaylanmaya ihtiyaç duyan kişiler.

Başkalarından motivasyon bekleyen kişiler son olarak farklık işlere açık olmayan kişiler. Bunlar Robert’a göre girişimciliğe uygun olmayan özellikler.

Tüm zamanların 1 numaralı kişisel finans kitabı olan Rich Dad Poor Dad’ın yazarı olarak bilinen Robert Kiyosaki, dünya çapında on milyonlarca insanın parayı düşünme biçimini sorguladı ve değiştirdi. Dünyanın bir iş yaratacak daha fazla girişimciye ihtiyacı olduğuna inanan bir girişimci, eğitimci ve yatırımcıdır.

Geleneksel akılla çelişen para ve yatırım perspektifleriyle Robert Kiyosaki, düz konuşma, açıklık ve cesaret açısından uluslararası bir ün kazanmış ve finansal eğitim için tutkulu ve açık sözlü bir savunucu haline gelmiştir.

Robert ve Kim Kiyosaki bir finansal eğitim şirketi olan Rich Dad Company’nin kurucuları ve CASHFLOW® oyunlarının yaratıcılarıdır. 2014 yılında şirket, mobil ve çevrimiçi oyunlarda yeni ve çığır açan tekliflerin yanı sıra dijital bir öğrenme platformu olan Rich Dad CLUTCH’inin lansmanı ile Rich Dad oyunlarının küresel başarısından yararlandı.

Robert Kiyosaki, karmaşık kavramları (para, yatırım, finans ve ekonomi ile ilgili fikirler) basitleştirmek için bir armağanı olan ve finansal özgürlüğe olan kişisel yolculuğunu her yaştan ve arka plandan okuyucularla rezonansa girecek şekilde paylaşan bir vizyoner olarak müjdelendi.

Robert Toru Kiyosaki, finans ve iş eğitimi üzerine yazılar üreten bir yazardır. Yazar ve iş adamı statüsündeki Amerikalı Kiyosaki, finansal eğitim şirketi Rich Dad Company‘nin kurucusu olmaktadır. Bunların haricinde yetişkinler ve çocuklar için Cashflow Kurulu ve yazılım oyunlarını ortaya koymuştur. Amacı ise iş ve finans kavramları hakkında doğru bilgilendirme yapabilmektir.

Kiyosaki, 26’nın üstünde kitap yazmıştır. Kitapları 51 dile tercüme edilmiştir. Yaşamı boyunca pek çok ticari girişimde bulunmuştur. Ve bu girişimlerini etrafındakiler ve okuyucuları ile paylaşma gayreti göstermiştir. Bazı kitapları insanlarca eleştiriye maruz kalmıştır. Çünkü Kiyosaki, ebeveynlere çocuklarını üniversiteye göndermek yerine emlak işine sokmaya teşvik etmiştir. Bu bağlamda olumsuz eleştiriler kaçınılmaz olmuştur.

Robert Toru Kiyosaki, kendisine bir nevi sponsor olan insanlar aracılığı ile işlerini büyütmüştür. Bu sponsorlardan ‘varlıklılar’ diye söz etmeyi tercih etmiştir. Yazdığı kitapların isimlerine bakılacak olunursa; ana tema zenginler ve zenginlerin yatırımları olarak karşımıza çıkmaktadır. Kiyosaki’nin kitaplarından zengin kişiler ne üstüne yatırım yaparlar, parayı nasıl değerlendirirler üzerine bilgiler bulunabilmektedir.

Kiyosaki’nin temel felsefesi ‘hemen zengin ol’ cümlesine dayanmaktadır. Ona göre çocuklar ve gençler okulda pek çok şeyi öğrenememektedirler. Bu düşüncesini yazdığı kitaplarda sık sık dile getirmektedir.

Kitapların isimlerinden de anlaşılacağı üzere, para kazanmak ve parayı doğru bir şekilde kullanmak önem taşımaktadır. Çünkü para, hayatın gerçek yüzünü tüm çıplaklığı ile ortaya koymaktadır. Kişinin yaşam kalitesini belirgin bir biçimde etkilemektedir. Dolayısıyla gençlerin finans eğitimi almaları mühim bir yere sahip olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Kazandıran Network Şirketini