Popüler kişiler arasında bulunan Elon Musk farklı düşünceleri ile gelişime açık olan kişilere ilham kaynağı oluyor. Makalemde en çok merak edilen Elon Musk motivasyon sözleri araştırmanıza maddeler halinde belirttim. Ayrıca Elon Musk başarı sözleri aramanıza maddeler halinde cevap veriyorum.

Dünyanın en iyi girişimcisi kabul edilen Elon Musk Başarıları ve genç yaşta imza attığı işler ile tanınmaktadır. Kurucusu ve Ceo su olduğu şirketler günümüz dünyasında başarıları ile çağa imza atmaktadır. Aynı zamanda Elon Musk sözleri ile de gençlere yeni yollar açmaktadır.

Elon Musk Sözleri Nelerdir?

Dört ana madde ile Elon Musk sözleri hakkında araştırma yapan girişimcilere konuyu maddeler halinde özetledim.

  1. Başarıya giden yol hakkında söyledikleri,
  2. Başarı ve tutku hakkında söyledikleri,
  3. Cesaret ve gelecek hakkında söyledikleri,
  4. Mütevazi olma hakkında söyledikeri,

1) Başarıya Giden Yol Hakkında Söylediği Sözler

Sadece zeka ve var olan aklını en iyi şekilde kullanmak başarıyı sağlamayabilir. Çünkü bu özelliğe ya da özelliklere sahip birçok insan ne yazık ki çok daha az başarılı ya da başarısız bir ömür sürmektedir.

Elon Musk başarıya giden yolu gösterirken çok çalışmanın önemine de işaret etmiştir. Şöyle diyor. “Deli gibi çalışın. Yani haftada en az 80 ile 100 saat çalışın. Ancak bu şekilde, ancak bu şekilde başarılı olma ihtimalinizi arttırırsınız.”

Başarıya giden yolu açıklarken cümlenin sonundaki bir detaya dikkat edilmesi gerekiyor. Kısaca bu şekilde başarı ihtimalinizi artırırsınız diyor. Yani bir tek ihtimali arttırmak yetmeyebilir. Yalnızca çok çalışarak başarılı olunsaydı, çok enerji harcanarak ve bedeni güçlüğü olan işler ile yaşamda başarılı olunabilirdi. Ne yazık ki çok enerji harcayarak ilerleme sağlanamıyor.

Mitolojik kahraman Sisifos gibi her gün tepenin üzerine bir taşı yuvarlayarak çıkarmak ve sonra taşın yuvarlanarak geri düşmesi ile ilerleme sağlamaz. Ertesi gün aynı taşı tekrar tepenin üstüne kadar yuvarlamak gerekir. Başarı taş düşmesin diye altına takoz koymayı akıl etmeyi de gerektirir.

Buradan yola çıkarak sadece başarı ihtimalini arttırmak için çok fazla çalışarak başlangıç yapılabilir. Sonrasında da var olan zekamızı en iyi şekilde yaptığımız işe, yani yukarıya taşıdığımız kayaya takoz icat etmek için kullanmalıyız.

2) Başarı ve Tutku Hakkında Söylediği Sözler

Elon Musk‘ın başarısında en önemli faktörlerden birini de şu sözünde saptıyoruz. Diyor ki “İnsanlar tutkulu oldukları işlerin peşinden gitmeli. Bu bireyleri her şeyden çok mutlu eder.”

Tutku bütün eleştirileri aşan istekle bir şeyi yapmaya çalışmayı gerektirir. Elon Musk çıktığı yolda tüm olumsuzlamalara, tüm negatif tepkilere ve bu mümkün değil diyen yargılara rağmen büyük bir tutku ile çalışarak hedeflerine varmış bir insandır.

Saplantı dışı tutkular, yani maddi bir temele oturan tutkular her zaman başarıya doğru ilerlemiştir. Hele başarı yolunda Elon Musk‘ın önerdiği gibi haftada 80 ile 100 saat çalışılırsa, hedef yolu çok daha kolay aşılabilir. Elbette burada söz edilen tutku kendi ve doğa ile inatlaşan ve olmazı olur etme gibi bir kavgalaşma değildir. Elon Musk her zaman ardına bilimi alıp hedefine doğru ilerlemiştir.

3) Cesaret ve Gelecek Hakkında Söylediği Sözler

Başarı yolunda tutku ile ilerlerken cesaretin de önemli olduğunu şöyle belirtmiştir. “Yeni imkanlardan, yeni sektörlerden, yeni arenalardan korkmayın. Gerçekten yepyeni bir alana adım atmak her zaman kolay değildir.”

Sıradan insanlar açılmış yollardan ilerleyerek kendilerine bir yaşam kurmayı tercih ederken Elon Musk düşünülmemiş alanlara el atmış, olmaz denilen şeyleri başarmayı kendine şiar edinmiştir.

Vardığı yer bu yüzden diğer insanlardan çok daha farklı bir yerdir. Başarısının altındaki cesaret elbette bilgi ile beslenen bir cesarettir. Günümüz dünyasına Elon Musk gibi düşünen ve cesur insanlar şekil vermektedir.

4) Mütevazi Olma Hakkında Söylediği Sözler

Elon Musk aynı zamanda kendi büyük başarılarına rağmen kendini sıradan olarak tanımlamakta ve şöyle demek mütevaziliğini göstermektedir. “Sıradan bir insanın sıra dışı olmayı tercih etmesi mümkündür.”

Başarısının bir sebebinin de bu olduğu düşünmektedir. Kendisine bu mütevazi bakışla bakan büyük insan, çalışma ekibindeki insanların görüşlerine de değer verecektir elbette. Böylece sırf kendi sözü geçen bir çalışma tekniği yerine daha gelişime açık yöntemlerle yolunda ilerlemiştir.

İlham Veren Elon Musk Motivasyon Sözleri Neler?

Aşağıda tam liste haline ilham veren Elon Musk motivasyon sözleri hakkında araştırmalarınızı kolaylaştırmak adına sizin için toparladık. Yukarıda da bazı sözlerinde anlatmak istediği noktaları detaylı açıkladık.

1. Deli gibi çalışın. Yani haftada en az 80 ile 100 saat çalışın. Ancak bu şekilde, ancak bu şekilde başarılı olma ihtimalinizi arttırırsınız.

2. İnsanlar tutkulu oldukları işlerin peşinden gitmeli. Bu bireyleri her şeyden çok mutlu eder.

3. Yeni imkanlardan, yeni sektörlerden, yeni arenalardan korkmayın. Gerçekten yepyeni bir alana adım atmak her zaman kolay değildir.

4. Yapay zeka, sadece bireysel seviyede değil, medeniyet seviyesinde riskli olan bir şey. Bu yüzden çok fazla güvenlik araştırması gerektiriyor.

5. Yalnızca tarihte bir iz bırakmak için çalışmıyorum. Mars’ta ölmek istiyorum.

6. En önemli şeyin Mars’ta kendini idame ettirebilen bir şehir yaratmak olduğunu düşünüyorum. Bu, insanlığın yaşamını maksimize etmek için çok kritik. Medeniyetimiz ne kadar uzun süre var olabilir?

7. ABD kaşiflerin ulusu. Amerika, insanoğlunun kaşif ruhunun damıtılmış hali.

8. Şehirlerde temiz hava olması için elektriğe yönelmek gerekiyor.

9. Daha uzun süre iyi bir hayata sahip olmanın daha iyi olduğunu düşünüyorum – bunaklık gibi yaşlılıkta olabilecek şeyleri ele almak istiyoruz – ama bilmiyorum, ben kesinlikle sonsuza kadar yaşamak istemem.

10. Er ya da geç hayatı mavi-yeşil topun ötesine genişletmek zorunda kalacağız ya da soyumuz tükenecek.

11. Sepeti siz kontrol ettiğiniz sürece tüm yumurtalarınızın aynı sepette olması önemli değil.

12. Henry Ford ilk ucuz ve kullanışlı arabayı yaptığında, insanlar “Atın nesi var ki?” dedi. Buna rağmen Henry, büyük bir kumar oynadı ve kazandı.

13. Eğer bir firma kurmakla uğraşıyorsanız, bunun kek pişirmek gibi olduğunu bilmelisiniz. Her malzemeden ihtiyaç olduğu ölçüde kullanmalısınız.

14. Kararlılık çok önemli. Vazgeçmeye zorlanmadığınız sürece vazgeçmemelisiniz.

15. Yeni bir şey yapmak istediğinizde fizik yaklaşımını kullanmalısınız. Fizik, kuantum mekaniği gibi bilinene aykırı olan yeni şeylerin nasıl keşfedileceğini çözer.

16. İdeal olarak en az üç veya dört kuruluşun rekabet içinde olduğu bir endüstri istersiniz. Bence bu, en iyi inovasyon seviyesine götürme eğilimidir. Çünkü teknolojileriyle durağan kalan bir şirket, rakiplerine yenik düşecektir.

17. Bazı insanlar değişimi sevmezler. Ancak değişimi kucaklamalısınız. Kucaklamamanız yıkım demektir!

18. İnsanlar, neye tutku duyuyorlarsa onun peşinden koşmalılar. Bu, onları yeryüzündeki herşeyden mutlu kılar.

19. Birşey yeterince önemli olduğu zaman, koşulların sizin lehinizde olup olmadığına bakmazsınız.

20. Bir girişimci olmak, cam yemeye ve sürekli ölümün karanlığını izlemeye benziyor.

21. Bence en iyi tavsiye: Her zaman bir şeyleri nasıl daha iyi yapabileceğinizi düşününün ve kendinizi sorgulayın.

22. Bence karışık işleri halletmek için çok fazla insanı işe almak, büyük bir hata. Doğru cevabı almak için işçi sayısı önemli değil. Sayılar sadece süreci yavaşlatacak ve daha pahalı hale getirecektir.

23. Eğer kurucu ortak veya CEO iseniz tüm görevleri sizin yapmanız gerekir, hatta istemediklerinizi bile. Siz, kendi işinizi yapmazsanız şirket başarılı olmaz. Hiçbir görev sıradan değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Kazandıran Network Şirketini