Jim Rohn

Jim Rohn Kimdir?

Esas ismi Jim Rohn olan Emanuel James Rohn, Amerikalı yazar, motivasyon konuşmacısı ve girişimcidir. İş dünyası, kişisel gelişim ve motivasyon gibi alanlarda çok sayıda eseri olan Jim Rohn‘un Hayat Bulmacasının Beş Ana Parçası kitabı Türkçeye çevrilmiş ve çok okunanlar arasında yer almıştı. Jim Rohn kimdir, Jim Rohn kitapları nelerdir, hangi alanlarda eserler vermiştir?

ABD’nin önde gelen motivasyon konuşmacısı ve yazarıdır. 17 Eylül 1930 tarihinde ABD’nin Washington eyaletinin Yakima şehrinde dünyaya geldi. Profesyonel işlerinde Jim Rohn adını kullanan yazarın gerçek ismi ise Emanuel James Rohn‘dur. Yoksul bir hayattan zenginliğe ulaşmasıyla devam eden hayat hikayesi hiç şüphesiz ki yazdığı eserlere ve konularına da yansımaktadır.

ABD’nin en önde gelen girişimci yazar ve motivasyon konuşmacısı isimleri arasında yer alan Jim Rohn‘un eserleri sık sık en çok satanlar arasında yer almıştır. Jim Rohn kimdir, Jim Rohn nerelidir, Jim Rohn kitapları nelerdir hangi alanda eserler yazmış, hangi konularda seminerler vermiştir? Jim Rohn hakkında en çok merak edilen konulara burada yer verdik.

Jim Rohn Kariyeri Ve Başarıları

ABD’li ünlü yazar Jim Rohn iş hayatına ilk olarak Sears marketlerinde stok memuru göreviyle başladı. Bir arkadaşı aracılığıyla John Earl Shoaff‘ın verdiği seminerlere katılmasını sağlayan davetiye aldı. Tarihler 1955‘i gösterdiğinde ise doğrudan satış firması olan AbundaVita şirketinde distribütor görevine yükseldi.

1957 yılında Nutri-Bio adındaki bir diğer şirkete geçiş yapan Jim Rohn’a Shoaff şirketi kurucularının da araslarında yer aldığı kişiler resmi olmayan danışmanlık yapmaya başladı. Tüm bu aşamalar hiç şüphesiz ki Jim Rohn‘un girişimcilik alanındaki tecrübelerini artırdı.

Jim Rohn‘u bu organizasyonun başkan vekilliğine taşıyan süreç, 1960 yılında çalıştığı Nutri-Bio şirketinin Kanada’ya açılması olmuştur. Nutri Bio şirketinin yurt dışına açılmasıyla beraber Rohn çeşitli konuşmalar yapmaya, seminerler vermeye başladı. Kariyerinde önemli bir dönüm noktası oynamıştır bu tür gelişmeler.

1963 yılında ABD’de Beverly Hills Hotel‘de halka açık ilk genel seminerini verdi. Hızlıca yayılan ünü ve her geçen gün artan sektörel tecrübesi ile beraber kendi kişisel gelişim felsefesini şekillendirmeye ve anlatmaya başladı.

Yaklaşık 40 yıl boyunca dünyanın birçok yerinde kişisel gelişim semineri veren ve motivasyon konuşmaları yağan Jim Rohn, seminer ve kişisel gelişim konuşmalarının canlı olarak sunulduğu “Adventures in Achievement” isimli kişisel gelişim işine de adımını attı.

1970’lere gelindiğinde motivasyon konuşmacısı Tony Robbins‘ ve Herbalife International kurucu ismi olan Mark R Hughes‘a akıl hocalığı yapmıştır. 1985 yılında alanında önemli isimlerden birisi haline gelen Jim Rohn’a, National Speakers Association (Ulusal Konuşmacılar Birliği) tarafından mükemmel konuşma alanında verilen CPAE Award ödülü verildi.

Jim Rohn Motivasyon Sözleri Neler?

 1. “Disiplin, hedef ve başarı arasındaki köprüdür.”
 2. “Başarı sıradan şeyleri olağanüstü şeyler haline getirir.”
 3. “Hedefinizi bir gecede değiştiremezsin, ancak yönünüzü bir gecede değiştirebilirsin”

En Çok Okunan Jim Rohn Kitapları Hangileridir?

Jim Rohn motivasyon konuşması, girişimcilik ve kişisel gelişim alanında çok sayıda seminer vermiş, bu seminerlerdeki konuşmalar daha sonra kitaplaştırılmıştır. ABD ve dünya genelinde tanınmış bir yazar olan Jim Rohn‘un Hayat Bulmacasının Beş Ana Parçası adlı eseri Türkçe’ye çevrilmiş eserleri arasındadır. İşte Jim Rohn’un seminer ve motivasyon konuşmalarından derlenen bazı eserler ile kitaplarının listesi;

 1. he power of ambition
 2. The Seasons Of Life
 3. 7 Strategies for Wealth & Happiness: Power Ideas from America’s Foremost Business Philosopher
 4. The seasons of life
 5. Twelve pillars
 6. My philosophy for successful living
 7. The five major pieces to the life puzzle,
 8. The treasury of quotes
 9. The art of exceptional living,
 10. Leading an inspired life
 11. The keys to success
 12. The power of ambition: unleashing the conquering drive within you!
 13. Cultivating an unshakable character: how to walk your talk all the way to the top
 14. The day that turns your life around
 15. Guides complete set
 16. One-year success planner
 17. Guide to time management
 18. Take charge of your life: the winner’s seminar
 19. Guide to personal development

Kitaplar yaşamımızdaki en önemli etkenlerden biridir. Kitaplar sayesinde düşüncelerimiz gelişebilir. Bununla birlikte kitaplar sayesinde bakış açımızı olumlu yönde değiştirebiliriz. Dolayısıyla okumak her bireye katkı sağlayacak bir şeydir. Bu nedenle bize bir şeyler katabilecek olan önemli yazarlardan haberdar olmalıyız.

Bu yazarlardan biride elbette ki JIM ROHN olmaktadır. Çok iyi bir yazar olmakla birlikte girişimcidir. Size her anlamda yarar sağlayacak olan düşüncelerine erişmek istiyorsanız kitapları hakkında bilgilenmelisiniz. Onun düşünceleri sayesinde yaşama olan bakışınız olumlu yönde değişime uğrayabilecektir.

Onun bilgileri ve düşünceleri sizin yaşamınızda kendine yer edinecektir. JIM ROHN aynı zamanda konuşmacıdır. JIM ROHN ve kitapları sayesinde düşünceleriniz gelişecektir.

Okuduğumuz kitaplar yaşama olan bakışımızı önemli ölçüde şekillendirmektedir. Okuduğumuz bir kitap sayesinde birçok konuya daha olumlu bir biçimde bakabiliriz. Bu sebeple önemli yazarlar hakkında ve bu yazarların yazmış olduğu kitaplar hakkında edinmiş olduğumuz her bilgi bizim için önem teşkil etmektedir.

Bu önemli yazarlardan biride elbette ki JIM ROHN olmaktadır. Onun kitapları sayesinde edinmiş olduğumuz her bilgi yaşamımızı aydınlatmak için bize bir olanak vermektedir.

Hayatımızda birçok alanda kendimizi eksik hissedebiliriz. Böyle durumlarda bizlere yol gösterebilecek kitaplar vardır. Bu kitapların yazarları seçimlerimize ve seçimlerimizin bizi karşılaştırdığı zorluklarla nasıl baş edebileceğimiz hakkında yardımcı olmaktadır. Bu yazarlardan biride Jim Rohn‘ dur.

Onların araştırmaları ve engin tecrübeleri hayatlarımıza ışık olmaktadır. Bu ışıklar ile başarıya yürümek için onların kitaplarına her bir bireyin ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç karşılandığında bireylerin hayatları istedikleri yolda daha bilinçli ve daha başarılı bir ilerleyiş sağlayacaktır.

İlerlemeler her alanda ihtiyaçtır. Kişisel gelişim kitapları her alan için yol gösterici özelliği vardır. Kitaplardaki yönlendirmeleri anlamak ve uygulamak çok fazla okumaktan geçer. Deneyim sadece uygulama değildir.

Hayatımızın yolları, vücut sağlığı, ruh sağlığı yapmak istediğimiz başarı kadar önemlidir. Bu kitaplar bunların önemini belirterek sizlere yol gösterir. Bu yola devamlı okuyarak ulaşırsınız. Okumak başarıdır. Çünkü kelimelerin yol göstericiliğini bulup içerisindeki şifreyi çözmek zordur. Bunu başarmak size her yolda mutluluk getirecektir. Jim Rohn kitapları şifreyi çözmenizde yardımcı olacak ve size her zaman fikirleriyle ilham olacaktır.