Les Brown

Les Brown Kimdir?

Les Brown 17 Şubat 45 yılında Miami’ de dünyaya gelmiş; motivasyon eğitmeni, yazar, DJ ve politikacı olarak tanınan son yılların en önemli motivasyon konuşmacıları arasında yer alan kişidir.

Les Brown motivasyon konuşmacısı olduğu kadar politikacı yönüyle de sık sık gündeme gelmiştir. Ohio Temsilciler Meclisi‘nin bir üyesi olarak yıllarca görev yapmıştır. 17 Şubat 1945‘de Miami’de dünyaya gelen Les Brown ikiz kardeşlerden biri olarak dünyaya gelmiştir.

Daha doğduğu dönem ailesi tarafından terk edilmiş ardından genç bir kadın tarafından evlat edilmiştir. Doğduğu dönemde başlayan hayatın zorlukları Les Brown’nın kendi başının çaresine bakması gerektiğinin en büyük göstergesi olmuştur.

Les Brown Eğitimi Ve Hayatı Nasıldı?

Les Brown talihsiz bir dönemden geçerek daha doğduğu dönemde terk edilmiş bir çocukken ilk okul eğitimini de zihinsel engelliler okulunda zihinsel engelli öğrenciler ile almış bir öğrencidir.

Zihinsel engelliler okulunda okurken öğretmeni tarafından aldığı bir öğüt olan ‘bir başkasının senin hakkındaki görüşü senin gerçeğin olmak zorunda değildir.’ sözü ile adeta hayatın şekillendirmiştir. Bu söz sayesinde kendinde güç bulan Les Brown kendi hayatını kendi elleriyle şekillendirmiştir.

Eğitim hayatı liseye kadar devam eden Les Brown daha ileri ki eğitimini tamamlayamamış ama buna rağmen hayatta tüm zorluklara karşın büyük başarılar elde etmiştir.

1993 ve 1997 yılları arası evlilik yapan Les Brown sonra bu evliliğin yürümeyeceğini anlayarak boşanmıştır. Les Brown halen motivasyon konuşmacısı olarak dünyanın en çok tercih edilen kendi yaşamını yaşamın zorluklarını sık sık dile getiren ve bu yaşamı zorlukların üzerinden nasıl geldiğini insanlara anlatan dünyanın en iyi motivasyon konuşmacılarından biri olarak tanınmaktadır.

Les Brown’un Etkili Cümleleri Nelerdir?

Les Brown hayatımın merkezinde ki sözcük ‘mümkün’ sözüdür. İnsanlara hayallerinin takip etmeleri gerektiğinin mümkün olduğunu sık sık dile getiren Les Brown sorunların çözümünün düşünerek değil çözüm arayarak mümkün olduğunu savunmuştur. Sözcükler Les Brown için büyük anlamlar içermektedir. Sözcüklerin gücünden yararlanarak onlarca kitap yazmış olan Les Brown birçok kitaba da katkıda bulunmuştur.

Les Brown’un Televizyon Hayatı

Dünyanın en ünlü ve en etkili konuşmacılardan biri olan Les Brown ‘Les Brown Show’ adlı kendi ne ait Show programında boy göstermektedir.

Televizyonu kitleleri güçlendirmek için bir araç olduğunu söyleyen Les Brown hayalleri için bir eğitimi almadığı halde çok çalıştığını ve başarılı olduğunu milyonlara göstermiştir. Les Brown Böylece kitlelere ulaşmak için de televizyonun gücünden yararlanmıştır.

En Çok Okunan Les Brown Kitapları Hangileridir?

Dünyanın en ünlü motivasyon konuşmacısı olan Les Brown kendi hayatından da örneklerin bulunduğu onlarca kitap kaleme almıştır. Ayrıca onlarca kitabın da yazımına katkıda bulunan Les Brown kitapları ise şunlardır:

 1. Hayallerinizi yaşayın – 1992
 2. It’s possible – 2010
 3. It’s not over Intel you win-1997
 4. You gotto be hungry-2018
 5. British destroyers a – ı and tribal classes
 6. Cbd oil: the 1 Ultimate beginners guide by an
 7. Real hard cases
 8. Allied torpedo boats
 9. British destroyers c and Battle classes
 10. Queen Elizabeth class battleships

Les Brown Motivasyon Sözleri Nelerdir?

Dünyanın en iyi motivasyon konuşmacısı olan motivasyon sözlerinden bazıları;

 1. Hayat bölgesel savaşlar ve bir kez istediğin şey için savaşmaya bıraktığınızda istemediğiniz şeyi otomatik olarak üstleneceksiniz.
 2. Kolay olanı yaparsanız hayatını zor olur, zor olanı yaparsanız hayatınız kolaylaşır.
 3. Kendiniz için sorumluluk alırsanız hayallerinizi gerçekleştirmek için bir açlık geliştirirsiniz.
 4. Kendinizi bir şeyler öğrenebileceğimiz insanlarla, hayattan daha fazlasını isteyen insanlarla, sizi değiştiren ve yaşamda daha yüksek yer arayan insanlarla donatın.
 5. Başkalarının görüşlerini sizin kaderinizi belirlemesine asla izin vermeyin.

Etkili konuşma insanları birçok farklı yönde etkileyebilmektedir. Topluluk önünde etkileyici konuşmak insanların bakış açılarını değiştirmelerine etki gösterebilmektedir. Ayrıca bu yöntem ile kişileri motive etmek de mümkündür. Les Brown da bu yöntem ile birçok içerik üretmeyi başarmıştır. Tüm dünyada önemli işler gerçekleştirmiştir.

Kitapları ile halen birçok insana farklı bakış açıları kazandırmaya devam etmektedir. Döneminde kendine ait olan programı ile milyonlarca insana ulaşmayı başarabilmiştir. Televizyondan yararlanarak sesini daha çok insana duyurabilmiştir. Alanında hiçbir eğitim almamasına rağmen çok ciddi başarılar kazanmıştır.

Günümüzde hala çok önemli konuşmacılardan biridir. İnsanlara ulaşmaya ve hayatlarına dokunmaya devam etmektedir. Geçmişte yaşadığı zor olaylara rağmen kitlesine büyük bir örnek olmaktadır. Liseden sonra eğitim almamış olmasına rağmen birçok insana bu konuda motivasyon kaynağı olmayı başarmıştır. Ayrıca kendini çok iyi bir şekilde eğitmiş ve geliştirmiştir.

Les Brown‘nun hayatının büyük bölümü sözler oluşturmaktadır. Mümkün sözcüğünü kendisine ve insanlara anlatmaktadır. Böylece kendisini takip eden insanlara güzel bir yol çizmektedir. Sorunlara değil çözümlere odaklanarak insanların hayatlarına dokunmakta ve örnek olmaktadır.

İnsan, bir şeyleri yapmak ve harekete geçmek adına hep iteleyici bir güce ihtiyaç duymuştur. Bu iteleyici gücü ortaya çıkaran şey ise motivasyon olmaktadır. Elbette her insan kendi motivasyonunu sağlayamamaktadır. Bu nedenle başka insanların başarıları ve çabaları, böyle kimseler için motivasyon verici olabilmektedir.

Dünya genelinde ün salmış motivasyon konuşmacılarından biri Les Brown‘dur. Yaşamın her yönüne dokunmaya çalışan konuşmacı, yaşam biçimiyle bunu örneklemeye çalışmıştır. Eski politikacılardan ve TV sunucularından olan konuşmacı, sayısız insanın yaşamını etkilemiştir.

Les Brown‘nun hayat felsefesi, problemler üzerine düşünmek yerine çözüm üretmek olmuştur. Karşılaştığı insanlara hayallerinin peşinden gitmeleri gerektiğinin önemini vurgulamıştır. Ona göre bir insan her şeyi mümkün mertebesinde görmelidir. Yani birey istediği şeyi yapabilecek kapasiteye sahiptir. Gerekli olan tek şey, içindeki iteleyici gücü ortaya çıkarmaktır.

Geçmişten günümüze filozofların önemle üstünde durduğu şey, insanın kapasitesidir. Bu kapasite belirli faktörlerin de etkisiyle kendini açığa vurabilmektedir. Les Brown bunun farkında olan bir kişi niteliği taşımaktadır. Sahip olduğu farkındalığı da etrafındaki insanlarla paylaşma gayreti göstermiştir. Ona göre korkularımızın değil hayallerimizin peşinden gitme cesareti göstermeliyiz.